Bez jídla dokážeme vydržet i několik týdnů, ale bez vody stěží pár dnů. To vědí samozřejmě i zvířata, proto se zdržují poblíž zdroje, nebo alespoň ho jednou denně navštěvují. Nemusí to být hned řeka, nebo nějaký rybník. K uhašení žízně bohatě postačí nějaká tůňka, nebo louže.

   Zimní období vzalo za své a návštěvnost ptáků u krmítka slábne. Jak je tedy přilákat zpět? Nabídnout jim něco, bez čeho nemohou být. A to byl hlavní důvod, proč jsem se rozhodnul o zbudování pítka.

   Postup byl následující… Nejprve jsem z desek vytvořil plotnu o rozměrech 85 x 200 cm. Ta poslouží, jako dno celého napajedla. Následně kolmo na tuto desku jsem přivrtal latě o výšce 8,5 cm a to od každého okraje (mimo přední stranu) 7cm. Pak po celém obvodě plotny jsem připevnil další desky ve stejné výši, jako předcházející. U zadní stěny bylo nutné výšku hladiny snížit, aby se ptáci mohli i bezpečně okoupat. U konce je tedy hloubka vody 3,5 cm . Takto vytvořené korýtko jsem upevnil na čtyři nohy, předem zatlučené do země, ke kterým je uchytil šrouby. Vznikl v podstatě takový kulečníkový stůl. Obyčejnou folií za 25,- Kč jsem pokryl celý vnitřek pítka. Další část už patřila aranžování okraje bazénku. Tady považuji za nutné se zmínit, proč že jsem vytvořil dvojité boky. Tím, že vnitřní rám je posunut od okraje oněch 7 cm, bylo docíleno jakéhosi korýtka ve tvaru „U“, který jsem vyplnil lesní zeminou až po vrch. Takto mi vznikl jednak prostor pro aranžování břehu a navíc hlína poslouží jako podklad a růst mechového porostu. Tedy alespoň doufám To že i pod půdou je natažena folie, bude mít mech stále vláhu a neměl by sesychat.

 

   Upravení okraje bazénku je na vkusu každého soudruha, soudruzi… Já to naplácal takto a snad se pár spokojených najde. Konečná fáze byla naplnit vodu po okraj. Vyřešil jsem to nejprimitivnějším způsobem, jak to jen šlo  Popadnul dva kýble a přes půl kilometru do strmého kopce to otočil sedmkrát.  No a uvidím, jestli to k něčemu bylo… 

 

  

 

09.05.2014 18:39:08
vlastimil.hor
Lamaservis DĚKUJI ZA SHLÉDNUTÍ TĚCHTO STRÁNEK A BUDU RÁD,KDYŽ SE ZASE NĚKDY VRÁTÍTE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one