Úprava krytu na dravce


   Konečně jsem se letos dokopal k předělání mého krytu na dravce. Ne že bych nebyl s tím dosavadním spokojen, ale důvod byl spíše pragmatický. Každý rok jsem řešil horší přehled v okolí újedi. Skrze baracudu (maskovací sniper šálu) jsem mžoural ven a po několika hodinách se z toho stala docela nepříjemná, otravná záležitost. Navíc občas se stalo, že jsem přehlédl dosednuvšího dravce a několikrát si ho takto vyplašil. Vyřešil jsem to tedy prosklenou částí přední stěny krytu. Demontovatelný rám jsem rozdělil přepážkami na tři stejně velké části. Krajní díly jsem vyplnil skleněnou tabulkou o rozměrech 38x38 cm a nalepil na ně zrcadlovou folii. Prostřední díl zůstal volný na fotoaparát. Díky tomu vidím zevnitř krásně celý prostor před krytem. Navíc jsem si namontoval ještě dvě lišty s drážkami na vrchní a spodní díl rámu a mohu kdykoli do nich zasunout před volný prostřední díl polopropustné sklo a fotografovat přes něj a tak být plně ukryt před zraky zvěře.   Další věc byla, abych nemusel nic otevírat z venku. To je velká pomoc, když napadne sníh. Zjistil jsem, že stopy, které zanechám ve sněhu před krytem ptáci registrují a jsou opatrnější. Přimontoval z tohoto důvodu před prosklenou část dřevěný díl s panty na vrchní straně a pomocí silonového lanka ho zevnitř ovládám. Aby tahle změna při otevření nebyla patrná, tak nezbývalo mi nic jiného, než v té samé velikosti ještě přidělat nad panty pevnou stříšku o rozměrech 140x50 cm. Lankem přitáhnutý díl se takto krásně pod stříšku schová a pro větší bezpečnost ( náhodné přetržení lanka ) jsem na obou bočních stranách přimontoval po jedné petlici. Těmi bezpečně zajistím zdvižená dvířka v horní pozici.

   Poslední věcí bylo vyřešit upevnění stativové hlavy. Tím že mám matraci po celé délce krytu, stativ nepřipadá v úvahu. Svařil jsem tedy ze silného plechu dva díly k sobě. Tedy abych byl přesný, díly jsem spojil navařením dvou pantů a pro větší stabilitu zespodu vrchního dílu navařil dva „vinkle“. V tomto díle jsou vyvrtány dva otvory pro uchycení stativové hlavy. Tento stativ jsem napevno přimontoval k přední stěně.

  

   Celý kryt jsem „oblékl do fólie, která se mi skvěle osvědčila i u pítka a pomocí uschlé trávy zamaskoval přední, venkovní část krytu.

  

   Nakonec už jen stačilo zakopat nové odsedací větve a kmeny před úkryt a nabodat cca 400 suchých vyšších travních stvolů po louce.   Teď už jen stačí doufat, že práce nebyla zbytečná a přibyla nějaká ta fotečka do mého archívu… :-)
  
A k čemu že je ta červená trubka na přiložené fotce? Tak to už nechám na fantazii každého z Vás… :-D


 

  Neuplynul ani měsíc od stavby prvního pítka a už jsem byl nucen realizovat pokus druhý. Nebylo to vinou špatně zvoleného místa, ani zásahem druhé osoby a už vůbec ne nezájmem ptačích návštěvníků. Důvodem bylo naprosto něco jiného. Něco, co by mě vůbec nenapadlo, jako překážka ve focení. Viníci byli malí obyvatelé nedalekého domečku na kolech. Včely!!!

  Vlhký mech okolo pítka si oblíbily natolik, že po dvou týdnech si na něm dalo dostaveníčko snad celé osazenstvo úlu. Drobní ptáci, jako sýkorky, pěnkavy apod. se jich natolik bály, že raději se z nepořízenou vrátily zpět do koruny stromu. Jediný dlask byl ze začátku hrdina a nebál se uhasit žízeň, ale nakonec i  on zbaběle vyklidil pole.

  Nezbylo mi tedy nic jiného, než situaci urychleně řešit a najít vhodnější místo. Vzhledem k tomu, že u mojí rodné vísky je to samý kopec, to s ohledem na správně dopadající paprsky byl opravdový oříšek. Po dlouhém hledání mi padly do oka tři místa. Jedno s ranním sluncem, ale s potůčkem třista metrů vzdáleným. Další bylo hezky ukryto od případných nežádoucích čumilů, ale natolik vzdálené od přístupové cesty, že pravidelné doplňování vody by bylo pro jednoho člověka problematické. A vzhledem k tomu, že si musím vystačit sám, tohle místo jsem zavrhnul. Rozhodnutí tedy padlo na třetí volbu. Světelně nejlépe orientované místo pro večerní paprsky a s možností dobře odpíchnout pozadí. Přesto drobnou vadu na kráse má. Je blízko turistické stezky. Naštěstí poměrně dobře ukryto smrčky. Vidět jde  jen z druhé strany, kde je louka a pole. Až tedy obilí vyroste i z této strany by mohl být klid. Pochopitelně za předpokladu, že nějaký kolemjdoucí „silák“ mi tady z toho neudělá kůlničku na dříví…

  No a už se dostávám k samotné stavbě. Ve své podstatě princip je shodný s pítkem číslo 1. Vlastně jednu půlku nového napajedla právě tvoří milý výtvor, který jsem za velkého funění dosmýkal do pěkného kopce až na místo určení J Druhá půlka byla lehčí o boky, ale zase o dva kiláčky dál. Na připravené nabité kůly jsem usadil oba díly (ten nový s osazením pro lepší napojení) a po obou stranách přišrouboval na „kant“ čtyřmetrové desky, sloužící jako boky. Oproti vnitřním bokům u starého pítka jsou o 1 cm vyšší, aby nedocházelo (tak jak tomu bylo u č.1), že z mechu se po nasátí vodou stalo takové malé čerpadýlko a odvádělo vodu přes okraj mimo brouzdaliště. Pak za stálé asistence protivného větru jsem položil novou fólii a začal tahat vodu. Schramstlo to asi 300 litrů ze tři kilometry vzdáleného místa. Tohle byla nejtěžší část. Sice větší část pomohlo auto, ale zbytek jsem už vláčel šedesátilitrové barely v ruce. No ale je nalito po okraj a i naaranžováno okolí. Poslední věc byla udělat stálý kryt. Z uschlých smrčků jsem vyrobil kostru 1,2(š) x 1,2(d) x 1,5(v) m a na stěny navázal haluze s jehličím, co zbyly po kácení nedalekých velikánů. Aranžování okrajů pítka i stavba krytu probíhala za deště, ale doufám, že se mi vše vrátí v podobě nějakého pěkného záběru…

 

 

   A tady je seznam druhů spatřenýchdo vzdálenosti 50m od pítka:
 

1. Sýkora koňadra (Parus major)                                          viděno na pítku

2. Sýkora babka (Parus palustris)                                         viděno na pítku

3. Sýkora modřinka (Parus caeruleus)                                 viděno na pítku

4. Sýkora uhelníček (Parus ater)                                            viděno na pítku

5. Sýkora parukářka (Parus cristatus)                                 viděno na pítku

6. Dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes)        viděno na pítku samec i samice

7. Budníček větší (Phylloscopus trochilus) ???                    viděno na pítku

8. Sojka obecná (Garrulus glandarius)

9. Brhlík lesní (Sita europaea)                                                viděno na pítku

10. Šoupálek dlouhoprstý (Certhia familiaris)                     viděno na pítku

11. Káně lesní (Buteo buteo)

12. Krkavec velký (Corvus corax)

13. Pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla)                             viděno na pítku samec i

                                                                                                     samice

14. Červenka obecná (Erithacus rubecula)                          viděno na pítku

15. Kos černý (Turdus merula)                                               viděno na pítku

16. Drozd zpěvný (Turdus Philomelos)                                viděno na pítku

17. Drozd brávník (Turdus viscivorus)                                viděno na pítku

18. Drozd kvíčala (Turdus pilaris)

19. Strakapoud velký (Dendrocopos major)                    viděno na pítku

20. Strakapoud prostřední (Dendrocopos medius)        viděno na pítku

21. Datel černý (Dryocopus martius)

22. Sedmihlásek hajní (Hippolais icterina)

23. Pěnkava obecná (Fringilla coelebs)                          viděno na pítku

24. Strnad obecný (Emberiza citrinella)                        viděno na pítku

25. Zvonek zelený (Carduelis chloris)                             viděno na pítku

26. Lejsek šedý (Muscicapa striata)                                 viděno na pítku

27. Lejsek černohlavý (Ficedula hypoleuca)                viděno na pítku samec i samice

28. Špaček obecný (Sturnus vulgaris)                            viděno na pítku

29. Krahujec obecný (Accipiter nisus)                           viděno na pítku

30. Pěvuška modrá (Prunella modularis)                       viděno na pítku

31. Holub hřivnáč (Columba palumbus)                        viděno na pítku

32. Králíček obecný (Regulus regulus)                           viděno na pítku

33. Rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus)           viděno na pítku

34. Veverka obecná (Sciurus vulgaris)                           viděno na pítku

35.
Linduška lesní (Anthus trivialis)                                     viděno na pítku

36. Straka obecná
(Pica pica)                                              viděno na pítku

37. Pěnkava jíkavec
(Fringilla montifringilla)                   viděno na pítku


38. Hýl obecný (Pyrrhula pyrrhula)                                      viděno na pítku
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lamaservis DĚKUJI ZA SHLÉDNUTÍ TĚCHTO STRÁNEK A BUDU RÁD,KDYŽ SE ZASE NĚKDY VRÁTÍTE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one